UDĚLEJ SI SÁM Kutilství v Československu před rokem 1989

Kutilství hrálo v Československu před rokem 1989 významnou roli. Spousta dnes běžných výrobků byla pro většinu lidí nedostupná a touha po nich vedla k tomu, že si je lidé amatérsky vyráběli sami doma. Materiál odpovídající danému výrobku byl často nedostatkových zbožím, a k výrobě tak sloužily komponenty a materiály často až velmi kuriózní. Potřebné součástky a materiály bylo někdy možné sehnat neoficiálně ve výrobních podnicích, kdy se malé množství neprojevilo jako ztráta a evidence byla poněkud volnější. Pak už postačila dávka tvůrčí a řemeslné invence a nedostatkový produkt byl na světě. Ze součástek naprosto jiného určení rázem vznikaly naprosté unikáty, které jsou dnes po zásluze považovány za exponáty hodné výstavních prostor.

Mezi masově amatérsky vyráběné přístroje patřily například sekačky na trávu, cirkulárky, nabíječky autobaterií, elektrické svářečky, motorové pily, rychlovařiče na vodu, barevná muzika, počítačové hry, dekorace do bytu či hračky pro děti. Vznikaly také zahradní traktůrky a někdy i naprosté unikáty jako amatérské osobní automobily nebo brýle proti migréně.

Tuto zajímavou dobu mapuje sběratel a majitel Muzea kutilství Polná pan Ing. Milan Říha. Dnes muzeum vlastní kolem čtyř stovek exponátů a sbírka je stále rozšiřována. Všechny exponáty mají svůj evidenční list s popisem historie vzniku, rokem výroby a jménem autora. Až dnes tak někteří kutilové získali zadostiučinění za skvělé nápady, technická řešení a zručnost umístěním svého výrobku v muzeu. Zájem o další exponáty je trvalý. Každý může přispět do historie kutilství a věnovat svůj výtvor. Kutilství ještě čeká na své historiky, kteří tento fenomén zmapují, prozkoumají a vyhodnotí jeho přínos pro společnost.

Výstavou „Udělej si sám …“, bychom návštěvníky rádi poučili a pobavili zároveň. Mnozí budou moci zavzpomínat na doby minulé a třeba na výstavě objeví i výrobky, které jsou jim blízké, které si také podle plánů souseda či kamaráda vyrobili, aby vlastnili něco, co bylo vzdálené jejich možnostem a peněženkám. Zavzpomínáme také na legendárního Přemka Podlahu. Součástí výstavy budou zajímavé exponáty z jeho sbírky, které na výstavu zapůjčila manželka Přemka Podlahy Kateřina Kalendová.
Výstavní sál muzea / 18. 1. – 18. 2. 2018