Doprovodné programy

Cesta kamene

n

Interaktivní zábavně poučná stezka

n
Tato stezka provází své „cestovatele“ stálými expozicemi našeho muzea – expozicí mineralogie a drahých kamenů. Kontinuálně seznamuje návštěvníky na 12 zelených pointech se vznikem kamene, nalezišti, způsoby těžby, rozdílnými krystalickými strukturami, fyzikálními vlastnostmi, se způsoby určování pravosti. Pokračuje způsoby opracování, broušení, leštění až po návrh šperku a jeho náročné klenotnické zpracování.
n

Na cestě kamene provází své „cestovatele“ pracovní list, který není tradičním didaktickým materiálem klasického formátu, ale jedná se o pestrou skládanku – hru, kterou si „cestovatelé“ v expozicích postupně skládají. Nebudeme prozrazovat název hry, ale ponecháme trpělivým „cestovatelům“ překvapení a radost, odnést si tuto hru s sebou domů jako vzpomínku na turnovské muzeum. Další jedinečnost v sobě pracovní listy nesou v možnosti využít jich jako plochu pro otisky razítek, šablon, perforace, frotáže apod. – nejsou určené pouze pro zápis informací.

n

Celá stezka je vytvořena našimi muzejními lektory a pedagogy tak, aby měly děti-cestovatelé možnost pracovat nejen mentálně, ale aby zapojily také jemnou a hrubou motoriku. Jednotlivé činnosti jsou koncipovány tak, aby se bavily chlapci i děvčata, kteří se stávají mineralogy, brusiči, klenotníky. „Cestovatelé“ mají možnost během této stezky pracovat nejen s kopiemi sbírkových předmětů, ale také s originály – což může být pro mnohé opravdovým zážitkem.

n

Tak šťastnou cestu!

n

Horolezecký hrací průvodce

Hrací průvodce po horolezecké expozici
Hrací průvodce po horolezecké expozici
Hrací průvodce po horolezecké expozici
Hrací průvodce po horolezecké expozici
Hrací průvodce po horolezecké expozici
Hrací průvodce po horolezecké expozici

Interaktivní zábavně poučná cesta horolezeckou expozicí

Hrací průvodce Vás provede expozicí horolezectví. Pracovní listy 1A–7C si hravě vyplní děti školního věku, ale i dospělí. Někoho to zabaví na hodinu, někoho na dopoledne, a je pouze na Vás, jak poctiví budete. Ke splnění všech úkolů bude zapotřebí použití několika smyslů. Materiál jako nůžky, sedák, lepidlo, tužku vám zapůjčíme na recepci.
Tak kdo si troufá?

Cena pracovních listů: 40 Kč