SALÓNNÍ ČTVRTKY (Městský úřad Turnov)

Výstava účastníků Výtvarného salónu IV. – muzejní volnočasové aktivity.
Výstava je je shlédnutí do 28. 2. 2015 v prostorách Městského úřadu v Turnově

 

SALONNÍ ČTVRTKY

Když jsem letos přemýšlela, jak „zabiju“ podzimní a zimní prodlužující se večery, byl pro mě Výtvarný salón jasnou volbou. Dozvěděla jsem se o něm od ségry (sestra je pro mě bez citového zabarvení), která tam už chodí několikátý rok. Loni jsem tam párkrát nahlédla a poznala tu úžasnou atmosféru. Letos na podzim jsem věděla, že chci být jeho součástí. A proč mě tak nadchl? Tak čtěte dál…

Nejenže jsem věděla, že si jím zkrátím ty čím dál více se prohlubující večery, ale také konečně začnu aktivně tvořit a zkoušet si svou zručnost. Už od mala jsem měla ráda různé výtvarné postupy a ruční práce. S přibývajícími letokruhy na mém kmeni se ale radost z tvoření nezmenšila (občas možná chvíli spala nebo nemohla vyjít navenek, ale nikdy nezanikla). No, a když jsem se dozvěděla, že si od září do prosince budu moci vyzkoušet v klidném a nádherném Kamenáři některé grafické techniky jako je suchá jehla nebo vícebarevný linoryt (který zde můžete obdivovat), ale také plstění a tkaní, tak jsem u toho musela být taky.

Už když člověk vstoupí do Kamenáře na svůj první salón, tak na něj dýchne velmi příjemná atmosféra, ale pořád je takový nervózní: „Půjde mi to?“, „Co když ostatní jsou Pollockové?“, „Hm, tamhleta paní vypadá, jako umělkyně. Co tu vlastně dělám?“, „Jsou tu i děti a ty jsou vždycky hrozně nadané!“ Ale pak začne samotné tvoření. Lektorka je velmi příjemná, ochotná všechno vysvětlit a napjatá atmosféra ze začátku je fuč. Po počátečním ostychu přichází kolektivní snažení se něčemu se naučit, něco vyrobit a být na sebe pyšný. Najednou se díváte na hodiny a zjistíte, že ze sto dvaceti minut jich zbývá pouze deset. Vy ale ještě nechcete skončit: „Přece to nemohlo utýct tak rychle. Určitě se jim zasekly hodiny.“ říkáte si. Bohužel čas ukrajoval minuty nepozorovaně, zatímco vy jste tvořili. Stejně se vám to nezdá, a tak si cestou domů říkáte: „Jak to, že to tak rychle uteklo?“ Najednou zjistíte, že vedle tvoření jste si povídali. Probrali jste vše možné a už se nemůžete dočkat dalšího čtvrtka. Čtvrtky plynou a vám je s vašimi kamenářskými spolutvořiči hrozně hezky. Občas po salónu zajdete ještě na sklenku nebo kávu, abyste dořešili, cokoli jste začali řešit během něj. A znenadání se v Kamenáři netvoří už pouze umělecká díla (no, posuďte sami), ale vytvářejí se přátelské vztahy. Poznáváte různé techniky skrze různé lektory a čtvrtky se stanou vaší srdcovkou. Jenže najednou si uvědomíte, že během toho veškerého tvoření a poznávání uběhl čtvrt rok a příští hodina už je poslední. A vy moc dobře víte, že další Výtvarný salón musí být znovu součástí vašich, tentokrát prodlužujících se, dnů.

Zdejšími obrazy vytvořenými technikou vícebarevného linorytu vás zveme do světa Kamenáře, kde tyto krásné výtvory vznikaly. Všichni jsme začátečníci, kteří s vícebarevným linorytem pracovali poprvé. Doufáme, že skrze naše díla na vás dýchne příjemná atmosféra Kamenářského domu a našich čtvrtečních tvůrčích salónů. Všechny obrazy co tu vidíte, jsou individuální, ale i kolektivní a prací. V Kamenáři nejde o rivalitu, hodnocení nebo známky. Všichni si radíme, pomáháme a máme radost z tvoření – a to nejen vlastního. (Veronika Mireková)

Seznam vystavujících


SALÓNNÍ ČTVRTKY plakát