Na poslední cestě – Smrt a pohřby v Pojizeří napříč staletími

Na výstavě s názvem “Na poslední cestě…” se návštěvníci seznámí s podobou pohřebních rituálů v regionu Pojizeří napříč staletími. Na první pohled by se mohlo zdát, že se na rok 2021 Muzeum Českého ráje v Turnově oblékne do smutečního hávu. Za ústřední téma hlavních výstav si kolektiv autorů zvolil pohřební rituály. Ale zdání může klamat! Chystaný cyklus výstav a doprovodných programů s názvem „Na poslední cestě“ odhalí poutavé skutečnosti spojené s pohřebními rituály v průběhu staletí. Na své si přijdou milovníci pravěku, středověku, baroka i moderních dějin. Objeví se zde poznatky z oboru archeologie, historie, etnologie i folkloristiky. Důležitou součástí výstavy bude také líčení tradičních pohřbů na vsi. Smrt člověka s sebou ve všech dobách přinášela rozličné mechanismy, díky nimž se společnost, rodina, přátelé vyrovnávali s odchodem blízkého člověka, a které zesnulému jedinci zajišťovaly přechod ze světa živých do světa mrtvých. Jejich vývoj výstava vylíčí názornou, poučnou, nikoli však morbidní formou. Druhá část výstavy instalovaná v Kamenářském domě dá navíc nahlédnout do tajuplného světa popravišť, revenantů či spiritismu.
Výstavní sál muzea