KAPR, SUMEC, ŠTIKA Výstava prodloužena

Výstava Kapr sumec štika, která bude zahájena v galerii muzea 5. listopadu, přiblíží návštěvníkům výsledek výzkumu, který se zabýval tradičním způsobem chovu a lovu ryb v oblasti Českého ráje a Pojizeří. Návštěvníci výstavy budou mít možnost se seznámit s pomůckami a náčiním, se kterým pracovali rybáři v závěru 19. století, co všechno používali ve vesnickém prostředí pytláci i jak se způsob rybolovu v rybničním rybářství vyvíjel od pravěku po současnost.

Výstava zároveň návštěvníkům představí rybu jako fenomén kulturního dědictví – například rybu jako součást mytologie a náboženství od pravěku do současnosti, rybu jako motiv pro výtvarné umění a řemeslo, rybu jako součást postního jídelníčku, úpravu ryb v tradiční lidové kuchyni i výrobky z rybích kostí a šupin. V době konání Vánočních trhů v Turnově se mohou zvláště děti těšit na tzv. Kapří stezku, která je zavede z náměstí Českého ráje Skálovou ulicí nejen na tuto výstavu, ale také na „rybí dílnu“ do Kamenářského domu.

Na výstavu si muzeum zapůjčilo exponáty od několika institucí – Národního zemědělského muzea v Praze, dále z muzeí ve Vodňanech, Liberci, Třeboni, Jilemnici a Hradci Králové. Jedná se o výjimečné a zajímavé exponáty, které umožní téma „kapr, sumec, štika“ představit z více pohledů.
Kurátoři výstavy: PhDr. Vladimíra Jakouběová, Mgr. Jaroslav Kříž, Mgr. Jiří Sajbt a Mgr. Lenka Tuláčková).

Zahájení výstavy ve čtvrtek 5. listopadu 2015 v galerii muzea bude spojeno s ochutnávkou pokrmů z ryb.
Galerie muzea / 5. 11. 2015 – 31. 1. 2016

Panely KAPR, SUMEC, ŠTIKA 01
Panely KAPR, SUMEC, ŠTIKA 02