JAN ČERVINKA – OKAMŽIKY Z HISTORIE ČESKOSLOVENSKÉHO EXPEDIČNÍHO HOROLEZECTVÍ

Na jaře letošního roku se v Muzeu Českého ráje završí první etapa prací na přípravách nové expozice věnující se horolezectví v Českém ráji. Přípravy a plánování jsou nyní zdárně u konce a začne se stavět. Základem bude celková přestavba galerie, kam si více než čtyři desetiletí hledali návštěvníci cestu za muzejními výstavami nebo k rozměrnému obrazu Pobití Sasíků pod Hrubou skálou. Mimochodem ten bude jediným, který zde zůstane. Vše ostatní zmizí a bude nahrazeno zbrusu novým výstavním prostorem věnovaným tradičnímu sportovnímu odvětví našeho regionu. Také proto jsme si jako téma poslední výstavy, kterou zakončíme historii naší galerie, vybrali horolezectví. Chtěli bychom jím končit a v roce 2019 v nových výstavních prostorách zase začínat.

Poslední akce ve stávající muzejní galerii proběhne v termínu 19. leden – 26. únor 2017. Bude to výstava Jana Červinky s názvem Okamžiky z historie československého expedičního horolezectví, která představí poválečný vývoj československého expedičního horolezectví na životním příběhu Jana Červinky. Autor se narodil roku 1930 v Opavě a v tomto směru patří k těm nejpovolanějším. Náležel k prvním členům národních horolezeckých týmů a účastníkům prvních národních horolezeckých expedic. Začátky jeho kariéry jsou spojeny s počátky dobývání dosud nezdolaných vrcholů po celém světě. Zúčastnil se významných výprav na Kavkaz na konci 50. let, do Hindúkuše v 60. letech a do Himálaje v letech sedmdesátých. Jeho horolezecká kariéra trvala více než neuvěřitelných šedesát let – od začátku na skalách v moravském Rabštejně na konci 40. let, přes zdolání nejvyšší hory Severní Ameriky Denali na Aljašce ve věku 62 let v roce 1994 až po poslední výstup na Mont Blanc, který uskutečnil ve věku 76 let v roce 2006.

Fotografie a materiály z archivu Jana Červinky nabízí jedinečný pohled na pozapomenutou historii horolezeckých expedic se vším, co k tomu patří. Návštěvníkům bude představen způsob tréninku v 50. a 60. letech minulého století, tehdejší ekonomická situace a přípravy na expedici i průběh samotných expedic z pohledu člověka žijícího za železnou oponou. V neposlední řadě stojí za upozornění, že autorem velké části obrazového materiálu je sám autor výstavy, ale třeba i známý fotograf hor Vilém Heckel.

Galerie muzea / 19. 1. – 26. 2. 2017