INVENTURA PAVLA CHAROUSKA II (1998 – 2014)

INVENTURA PAVLA CHAROUSKA II (1998 – 2014)
termín výstavy: 23.8. – 5. 10. 2014

Doprovodný program k výstavě:
18. 9. – Volné setkání lidí z fotografií, přátel a veřejnosti, Kamenářský dům od 16.30 hodin
3. 10. – Beseda s autorem spojená s promítáním (mj. i výsledků práce žáků škol), Kamenářský dům od 17.00 hodin

 

V roce 1998 se uskutečnilo zatím poslední větší výstavní ohlédnutí za prací turnovského fotografa a novináře Pavla Charouska (*1964). Tehdy šlo o seriál výstav v Turnově, Jičíně, v Sobotce na Humprechtu a na Věžickém rybníku zejména v souvislosti s představením dokumentárního projektu Češi Českého ráje. Na výstavách ale byly k vidění dokumentární snímky lidí a akcí od roku 1989.

V pořadí s druhou „inventurou“ autor přichází až nyní, kdy představí kolekci černobílých dokumentárních fotografií v Kamenářském domě v areálu Muzea Českého ráje. „Je dobré se na chvíli za svojí prací ohlédnout a zastavit se, dřív jsem nějak neměl čas a půlstoletí života je vhodnou příležitostí, kdy ten čas najít,“ glosuje autor. Jak dodává, v jeho práci se toho za 25 let moc nezměnilo. I nadále s fotoaparátem dokumentuje lidi, významné akce i všední dny regionu Českého ráje. „Pravdou je, že od roku 1998 jsem kus cesty ušel od novinářské práce pro jiné vydavatele k vlastnímu projektu, pocit být u všeho důležitého a prchavé okamžiky zaznamenat ale zůstávají. Archiv se rozrostl o další tisíce záběrů, které postihují zásadní oblasti naší současnosti, možná je to až trochu posedlost, která mě žene k dalším setkáváním s neznámými, a do dalších témat, která jsem ještě nefotil. Stále doufám, že z mých fotografií je pořád vidět, že tuhle práci dělám rád stejně jako mám rád ono setkávání s lidmi.“

 

Fotografie Pavla Charouska budou v Kamenářském domě k vidění od 22. srpna do 5. října, derniéra ve formě volného setkání lidí z fotografií proběhne ve čtvrtek 18. září od 16.30 hodin.

 

Pavel Charousek mj. působí od roku 2000 jako tvůrce turnovské městské fotokroniky, několik let zpracovával i textovou část. Práce kronikářů si velmi váží a považuje ji za důležitou, a to právě v našem multimediálním světě, kdy se zdá, že informací je víc než dost. „Až se z naší překotné doby bude chtít někdo něco za třicet či padesát let dozvědět, nebude procházet miliony odkazů na internetu, ale bude potřebovat hodnověrný a čtivý stručný přehled toho zásadního. A to právě může poskytnout městská či obecní kronika a je jedno, jestli je psána ručně nebo vytvářena pomocí moderních technologií. Základní sdělení zůstává,“ upozorňuje Charousek.

 

I proto se v souvislosti s jeho výstavou bude konat několik doprovodných akcí ve spolupráci s Muzeem Českého ráje, Státním okresním archivem v Semilech a městem Turnov:

* Setkání kronikářů regionu spolu s odborným seminářem.

* Doprovodná výstava historických kronik z regionu – mj. i na omezenou dobu ceněné Dlaskovy kroniky!

* Představení kronik a kronikářské práce žákům základních škol.

* Fotografický dokument – „Jeden den v Turnově 2014“, na kterém se budou podílet vybrané děti a studenti z turnovských základních a středních škol. V jednom zářijovém dni budou všichni najednou fotografovat život ve městě. Někdo se zaměří na dopravu, jiný třeba na úřady, další na zdravotnictví, sport, nákupy, všední ruch v ulicích… Výsledný soubor bude zajímavou výpovědí o tom, jak naši současnost vidí – náctiletí. Soubor bude mj. součástí kroniky města za rok 2014.

Výstava k autorovým padesátinám představí kolekci černobílých dokumentárních fotografií Kamenářský dům/23. 8. – 5. 10. 2014