BETLÉMY Vladimíra Kubíka

Výstava Betlémů Vladimíra Kubíka
Vánoční výstava bude v letošním roce probíhat v komorním prostředí Kamenářského domu, do kterého jsme si pozvali sochaře Vladimíra Kubíka s jeho krásnými dřevěnými betlémy. Už teď se těšíme na sněhovou nadílku, roubenku se zářícími okny s vánočním stromem před ní, hořícím krbem uvnitř a plnou betlémů, které vánoční atmosféru dokonale doplní.

Vladimír Kubík, ač rodák z Turnova, prožil své dětství v Mnichově Hradišti a v Mladé Boleslavi. Po studiu na Filmové akademii múzických umění v oboru produkce a dokumentární tvorba zahájil svůj profesní život ve Filmovém studiu Barrandov, kde vykonával řadu profesí spojených s filmem. V roce 1991 se odstěhoval do Semil, začal pracovat na městském úřadě jako vedoucí odboru školství a kultury a postupně stál u zrodu řady významných kulturních akcí města, mj. Semilského pecnu či setkání „parohatých“ měst (města, která mají ve svém znaku zvíře s parohy). Založil i občanské sdružení Cervus Semilensis a natáčel reportáže pro semilskou kabelovou televizi.

Vedle všech těchto aktivit začal na konci 80. let experimentovat také s vlastní sochařskou tvorbou a postupně se v ní zdokonaloval. Od počátků pracuje se dřevem, ale nebojí se ho kombinovat i s kovy či kameny. Při práci používá nejen sochařská dláta, ale i současné nástroje, jako jsou brusky či motorová pila. V jeho rukou vznikají práce charakteristické svým vzhledem i barevností. Jsou robustní i jemné zároveň, abstraktní, ale současně reálné, jsou barevně polychromované, ale vytvářejí dojem jednobarevnosti. Pro švýcarská města Sant Gallen a Alstaten vytvořil rozměrné dřevěné skulptury a je autorem i sochy Paměť národa před budovou semilského archivu, která byla odhalena k 15. výročí listopadu ´89. Mezi jeho nejznámější, a snad i nejčastěji vystavovaná díla patří betlémy, se kterými se budete moci na letošní výstavě seznámit (nebo znovu potkat). Jeho venkovní „jablíčkový“ betlém bude instalován před Kamenářským domem a potěší nejen návštěvníky výstavy, ale i Turnováky, kteří si ze Skálovy ulice udělají jen malou zacházku.

Vernisáž výstavy proběhne 13. listopadu od 16.30 hod.
Kamenářský dům/ 13. 11.  – 31. 12. 2014