Architekt Vladimír Krýš – život a dílo významného turnovského architekta

Výstava věnovaná turnovskému architektu a staviteli Vladimíru Krýšovi (15. června 1897 Malšovice – 12. dubna 1951 Turnov) připomene 125. výročí narození této významné turnovské osobnosti, která zanechala výraznou stopu na zástavbě jak v samotném městě Turnově, tak i v jeho širším okolí. V roce 1927 si Krýš založil vlastní firmu, podnikající pod názvem Architekt Vladimír Krýš, stavitel Turnov, která byla od svého vzniku projekčně i stavebně velmi plodná. S Krýšovým jménem se pojí výstavba rodinných a bytových domů i sakrálních staveb, které vznikají především od konce 20. let až do počátku 40. let 20. století. Mezi jeho nejvýznamnější turnovské stavby patří mj. Loumova vila v ulici Zelená cesta, Žákova vila v Bezručově ulici a jeho vlastní vila v Nádražní ulici, Husův sbor a hřbitovní kaple u Mariánského kostela.

Výstava představí tvorbu Vladimíra Krýše formou historické a současné fotografie, historické plánové dokumentace a modelů jeho nejzajímavějších objektů. Snahou je získat co nejvíce trojrozměrného původního vybavení ze staveb a architektových osobních předmětů pro komplexnější a zajímavější představení této výrazné, avšak dosud spíše opomíjené, turnovské osobnosti. Počítá se i s komentovanými procházkami po nejvýznamnějších Krýšových stavbách a jako „exponát“ bude sloužit i Husův sbor stojící v blízkosti turnovského muzea, který si budou moci návštěvníci výstavy sami prohlédnout. Počítá se také s doprovodnými tiskovinami v podobě mapy s vyznačením významnějších Krýšových staveb a základních informací k nim.
Na rok 2023 je dále plánováno vydání publikace o Vladimíru Krýšovi formou katalogu jeho prací s obecnějším zhodnocením v úvodních kapitolách a bohatým obrazovým doprovodem.
Výstava vznikne ve spolupráci Muzea Českého ráje v Turnově a NPÚ (v souladu s Dlouhodobou koncepcí rozvoje výzkumné organizace Národní památkový ústav na léta 2019 až 2023, v rámci výzkumné oblasti VI. Moderní architektura 20. století, dílčího cíle 2 Osobnosti, financované z institucionální podpory Ministerstva kultury (IP DKRVO). Kurátorkou výstavy bude Petra Šternová.

Termín: 10. 11. 2022– 8. 1. 2023
Kurátor: PhDr. Jan Prostředník, Ph.D., Mgr. Miroslav Cogan, Petra Šternová