Rok 2019

Arnošt Möller – Kožedělná výroba

V současné době se Arnošt Möller věnuje výrobě předmětů každodenní potřeby. Jeho práce spočívá v osvědčených postupech, které vycházejí z tradičních lidových kožedělných řemesel. Výrobky, na jejichž kvalitě a trvanlivosti si velice zakládá, jsou všechny zhotovovány ručně. Pan Möller vyrábí brašny, kabely, batohy, pouzdra, peněženky, kasírky, obaly, opasky i galanterii. Zároveň je schopen zhotovit i soukromou zakázku se specifickými požadavky. Arnošt Möller se řadí k vysoce ceněným regionálním řemeslníkům. Ručně zhotovované kožené výrobky, které vycházejí z jeho dílny, se vyznačují kvalitou materiálu i zpracování. Kvalitou a odolností svých výrobků se snaží čelit lacinému nekvalitnímu dovozu, který hrozí způsobit zánik kožedělné produkce v České republice.

Cesta Arnošta Möllera ke kožedělné výrobě začala v roce 1993, kdy přijal nabídku pracovat jako dealer pro kožedělnou firmu Dobra k. s., kterou založil jeho tchán. Zde se postupně dostával i do výroby. Začal pracovat i „na dílně“ a vedle sériové výroby se věnoval vlastní řemeslné tvorbě. Po tchánově odchodu do důchodu převzal pan Möller firmu i dílnu a začal se věnovat vlastní řemeslné malovýrobě. Znalosti a dovednosti si Arnošt Möller tříbil v brašnářské škole v Třebechovicích pod Orebem u paní mistrové Krásové. Věnoval se zde zejména ručnímu šití. Začal dělat svoje vlastní návrhy.  Dnes je ve firmě Dobra Plus s. r. o. svým jediným zaměstnancem.

Václav Plechatý – Dřevořezba

Řezbář Václav Plechatý se věnuje tvorbě dřevěných plastik a reliéfů. Své práce vystavuje na samostatných i skupinových výstavách od roku 1971. Za své dřevěné plastiky získal řadu českých i zahraničních cen. Žije a pracuje v Liberci. Na přelomu 60. a 70 let díky získaným dovednostem v zámečnické učení i v zámečnické dílně vytvořil svoje první plastiky realizované v kovu. Experimentoval také v dalších výtvarných oborech, pokoušel se o intarzie a grafiku, až dospěl k práci se dřevem. Ve své tvorbě navázal Václav Plechatý na práci svého dědečka, tesařského mistra, který se práci se dřevem věnoval celý život a otce, profesí projektanta, který se řezbářství věnoval v dílně svého otce ve volném čase. 

Práce Václava Plechatého jsou ovlivněny jak tradičním lidovým řezbářstvím, tak i styly přírodních národů – výrazné oči, zjednodušené ruce a nohy.  Inspiraci nachází zejména ve stylu afrických černochů a amerických Indiánů, u kterých ho fascinuje jednoduchost a dokonalost postav a mistrná stylizace. Od 80. let se věnuje také grafice, vytváří linoryty, používá i suchou jehlu, případně mezzotintu, lept nebo kombinované techniky. Od roku 1971, kdy vystavoval doma poprvé, uspořádal více jak 40 samostatných výstav po celé republice. V roce 1980 své práce představil i v zahraničí. Jeho díla si mohli prohlédnout lidé ve více než dvaceti zemích světa. Díla Václava Plechatého jsou zastoupena v oficiálních i soukromých sbírkách. Je autorem dvou publikací, ve kterých pojednává o práci se dřevem. K výrazným počinům Václava Plechatého patří realizace sochařské výzdoby třetího mechanického orloje v Kryštofově Údolí u Liberce.

Václav Plechatý, Řezbářské sympoium na Dlaskově statku
Václav Plechatý, Řezbářské sympoium na Dlaskově statku
Václav Plechatý, Řezbářské sympoium na Dlaskově statku
Václav Plechatý, Řezbářské sympoium na Dlaskově statku
Václav Plechatý, Řezbářské sympoium na Dlaskově statku
Výstava dřevořezeb Václava Plechatého v Muzeum Českého ráje v Turnově
Výstava dřevořezeb Václava Plechatého
Václav Plechatý při práci
Václav Plechatý při práci
Sv. Tomáš – dřevořezba na orloji v Kryštofově údolí
Sv. Tomáš – orloj Kryštofovo údolí
Sv. Ondřej – dřevořezba na orloji v Kryštofově údolí
Sv. Ondřej – orloj Kryštofovo údolí
Sv. Jan – dřevořezba na orloji Kryštofově údolí
Sv. Jan – orloj Kryštofovo údolí
Sv. Jakub –  dřevořezba na orloji v Kryštofově údolí
Sv. Jakub – orloj Kryštofovo údolí
Dřevořezba sv. Barbora
Sv. Barbora
Dřevořezba Pouštění lodiček
Pouštění lodiček
Orloj v Kryštofově údolí
Orloj v Kryštofově údolí

Dřevořezba Na zahradě
Na zahradě
Dřevořezba Loutkáři
Loutkáři
Krmení ptáčků, dřevořezba
Krmení ptáčků
Betlém
Betlém