Rok 2018

Hana Kristel – Barvířské řemeslo

Hana Kristel se věnuje přírodnímu barvení vlny, příze, bavlny a hedvábí. Barvířskému řemeslu se učila od textilní výtvarnice Margaret Docherty. Součástí její práce bylo od začátku hledání tradičních zdrojů a neustálé experimentování s širokou škálou přírodních pigmentů. Dnes se její práce vyznačuje velkou řemeslnou zručností a vysokou estetickou hodnotou výrobků. Paní Kristel je diplomovaná dětská sestra a absolventka oboru speciální pedagogika na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Dále studovala na Darja Shiatsu School a prošla mnoho kurzů zaměřených na alternativní terapie včetně léčení barvami. Poprvé se setkala s barvířstvím na kurzu v Anglii v roce 2005. Od té doby se mu sama intenzivně věnuje a snaží se prohlubovat své znalosti i schopnosti v tomto odvětví. 

Podstatou tvorby paní Kristel je práce s čistě přírodními materiály a látkami. Zajímá se o historické řemeslné postupy a technologie, ověřené v lidovém prostředí. Techniku barvení tak soustavně zdokonaluje a rozvíjí. Pracuje s přírodními pigmenty způsobem, jakým byly podomácku barveny textilie v tradičním lidovém prostředí. 

HANA-KRISTEL

Technika shibori (Z dílny Hany Kristel)
Technika shibori
Technika shibori (z dílny Hany Kristel)
Technika shibori
Technika shibori (z dílny Hany Kristel)
Technika shibori
Různé odstíny barvené vlny (z dílny Hany Kristel)
Různé odstíny barvené vlny
Barvení indigem
Barvení indigem
Barevná příze (z dílny Hany Kristel)
Barevná příze
Barevná příze (z dílny Hany Kristel)
Barevná příze
Barevná příze (z dílny Hany Kristel)
Barevná příze

Iva Válková – Zpracování ovčí vlny

Iva Válková svým zájmem vždy směřovala k rukodělné činnosti – ve svých devatenácti letech se začala zabývat keramikou a o čtyři roky později se setkala s vlnou – vyrobila vlněnou matraci. Nejdříve z nutnosti pro potřebu svou a svých blízkých, později se matrace staly jejím stálým produktem. Způsoby zpracování materiálu a tudíž i výrobky byly u Ivy Válkové určeny životní situací. Absence dílny a nutnost uživit rodinu vedly k velmi „původnímu“ zpracování vlny. Vlnu posbíranou od malochovatelů ovcí – svých známých a přátel – doma vyprala a použila na vlněné matrace nebo polštáře, či ji dále vyčesala a upředla a následně použila k pletení svetrů či jiných pletených výrobků.

Vše se naučila sama pozorováním jiných řemeslníků a následnou praxí. Celý proces práce spočívá v užití tradičních technik a postupů, což je dáno hlavně množstvím zpracované vlny. Ve větším množství by Iva Válková potřebovala již mechanizaci a tím by se od původního způsobu oddálila, což nechce. Také ji fascinuje udržitelnost tohoto způsobu – člověk je schopný se obléknout úplně sám bez elektrické energie a téměř jakéhokoli vybavení. Materiálem se navíc neplýtvá, jak je tomu u mnohých jiných výrobních procesů. Produkty z vlny mají dlouhou životnost a při dobré péči vydrží majitelům i celý život. Iva Válková se snaží zachovávat v povědomí lidí skutečnost, že právě tento způsob výroby je původní a že teprve z něj vychází možné další postupy. Tento způsob uvažování a princip práce předává dětem též jako pedagožka na Waldorfské škole v Semilech.

IVA-VÁLKOVÁ

Různé druhy vlny(z dílny Ivy Válkové)
Různé druhy vlny
Praní vlny
Praní vlny
Pletení
Pletení
Mykání vlny
Mykání vlny
Matrace z ovčího rouna
Matrace z ovčího rouna
Iva Válková při práci
Iva Válková při práci
Česaná vlna (z dílny Ivy Válkové)
Česaná vlna
Barvená vlna (z dílny Ivy Válkové)
Barvená vlna