PhDr. Jana Sojková – podmalba na skle

Jana Sojková 

Jana Sojková pochází z Prahy, kde vystudovala na Univerzitě Karlově obor národopis – hindština a poté si udělala doktorát na Ústavu etnografie. Zájem o lidové umění ji dovedl až k muzejní práci, nejdříve pracovala jako dokumentátorka etnografie v Městském muzeu muzeu ve Vysokém nad Jizerou, odkud přešla do Krkonošského muzea ve Vrchlabí. V muzejních sbírkách se seznámila s podmalbami na skle a začala se jim věnovat nejen po odborné stránce. Přibližně od 90. let minulého století se jí malováním podmaleb stalo velkým koníčkem. Posledních deset let strávených v Krkonošském muzeu ve Vrchlabí zde působila jako ředitelky do té doby, kdy odešla do důchodu.

Podmalby, které tvoří Jana Sojková, vycházejí z lidové tvorba především 19. století, inspiruje se zejména obrázky světců. Mezi její nejoblíbenější kusy patří vyobrazení Noemovy archy či zobrazení sv. Cecílie. U obrázků se ale hlavně snaží neopakovat se tak, aby každý výtvor byl originální.

Jana Sojková se často účastní různých tradičních řemeslných trhů v Libereckém kraji nebo přilehlých oblastech. Několikrát své práce vystavovala v galeriích a muzeích u nás i v zahraničí. V našem regionu je jednou z posledních, která ovládá tuto rukodělnou techniku, při výrobě dodržuje tradiční technologie i způsob podmalby na sklo, její obrazy nesou všechny znaky rukodělné výroby.

U

U

Při práci

U

U