Josef Mrňák – řezbář

Josef Mrňák  

Josef Mrňák se narodil na Kolínsku, už ve svých patnácti letech ale odešel natrvalo ze svého rodiště a usadil se na severu Čech. Ačkoliv úspěšně složil přijímací zkoušky v oboru leteckého mechanika v Praze – Kbelích, ihned po skončení školní docházky odešel na prázdniny pracovat k hajnému a práce v lese ho natolik pohltila, že už v tomto oboru zůstal. Vyučil se lesařině v učilišti na Jizerce, poté absolvoval Střední školu lesařskou a následně si doplnil pedagogické vzdělání v Liberci.

Již 35 let se Josef Mrňák z Hejnic věnuje tvorbě originálních dřevěných šperků. Jeho láska k tomuto přírodnímu materiálu se prolíná celým jeho životem, počínaje rodinným zázemím až po celoživotní práci v lesnickém a dřevozpracujícím odvětví, pedagogickém působení na lesnickém učilišti v Hejnicích. Od raného mládí sbíral Josef Mrňák nejrůznější druhy dřev stromů i keřů, věnoval se malbě a kresbě. Impuls k ovládnutí řezbářských nástrojů mu dal nález fragmentu dřevěného kostelního mobiliáře z dílny proslulé řezbářské rodiny Bušků a následná návštěva sychrovského zámku. Od prvních figurálních a žánrových reliéfů, restaurování starých řezeb a řezbářské výzdoby vlastního domu pak už vedla cesta ke šperkařině, která však pod rukama pana Mrňáka dostává – především díky neobvyklému barevnému rozsahu – specifické obrysy a šperky z jeho dílny působí svou přirozenou barevností a zvýrazněnou přírodní kresbou použitého dřeva. Celou jeho tvorbu provází niterný vztah k materiálu a nutkání dosáhnout vysoké úrovně provedení doprovázené neustálým studiem historických materiálů a učebnic a objevováním starších technologií a postupů zpracování dřeva.

Těžiště práce Josefa Mrňáka tvoří autorská tvorba unikátních šperků v té nejrozmanitější paletě tuzemských, zahraničních i zcela exotických dřevin. Na základě četných osobních kontaktů získává těžko dostupná a často tzv. neobchodovatelná tropická dřeva z celého světa, která představují až 50% jeho surovin. Obzvláště v oblibě má dřevo keřů, velmi rád pracuje s dřevem ořešáků, rododendronů či s palisandrem. Do jeho šperkařského repertoáru patří náušnice, přívěšky, brože, náramky, spony do vlasů, výjimečně prsteny, dále také kroužky na šátky a spony na pásky a kravaty.

Každý šperk pana Mrňáka je svébytným originálem, vlastním výtvarným návrhem počínaje a závěrečným osazením šperkovými komponenty konče. Neobvyklá zručnost a tvůrčí elán se navíc v osobě pana Mrňáka spojují také s darem poučeně a zároveň neobyčejně poutavě o dřevě vypravovat – o jeho původu, historii i charakteru.

Výroba dřevěných šperků je svými požadavky na jemnost výstupů velmi časově náročná a vyžaduje také speciální řemeslné vybavení v podobě dlátek a řezbářských nožů s tzv. krátkým železem. Standardizovaná výroba řezbářských nástrojů v tomto případě málokdy dostačuje, proto disponuje pan Mrňák řadou dlátek vyrobených na zakázku podle vlastních návrhů. Jeho volné chvíle vyplňuje navrhování nových šperků. Z poznámkového bloku putují tvary skrze pauzovací papír na dřevěný blok, z něhož jsou základní tvary vyřezány lupénkovou pilou. Pomocí dlátek a nožů je pak dotvořen plastický objem každého kusu a následuje povrchová úprava spočívající v nanášení pačoku, leštění dřevem a závěrečném nanesení vosku.

Již od konce 70. let, kdy Josef Mrňák začal s výrobou dřevěných šperků, se účastní tradičních řemeslných trhů a jarmarků, kterých navštíví ročně 24 (Turnov, Smržovka, Hostinné, Žacléř, Domažlice, Volary…). Od roku 2010 je nositelem certifikátu Regionální produkt Jizerské hory.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Staroèeské trhy 2011

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA