Jana Kaplanová – krajkářka

Jana Kaplanová  

Původní profesí tanečnice baletních souborů v libereckém Divadle F. X. Šaldy a Divadle J. K. Tyla v Plzni, Jana Kaplanová, se autorské paličkované krajce věnuje již přes 25 let. Její cesta k ní vedla netradičně přes dceru Dagmar, která si tuto techniku osvojila během studia Střední umělecko-řemeslné školy Školského ústavu umělecké výroby v Praze a dnes se věnuje především technice šité krajky. Láska k výtvarnému umění a rukodělnému tvoření směřuje v rodině Kaplanových však také na opačnou stranu – k Janině mamince Anně Makovcové, která celý svůj život pracovala jako krejčová a vedoucí krejčovny nejprve v kladenském a posléze libereckém divadle, kde zároveň působila jako kostýmní výtvarnice.

Divadlo se tedy prolíná životem rodiny Kaplanových již po druhou generaci, a hraje proto hlavní roli také v námětech krajkových obrazů Jany Kaplanové. Tradiční, staletí starou techniku paličkované krajky přizpůsobila Jana Kaplanová svému originálnímu rukopisu, jehož prostřednictvím vytváří působivé obrazy divadelních postav – Carmen, Othella, Jeníka a Mařenky z Prodané nevěsty, Odetty, Rusalky, Ofélie, figury baletek… Začátky jejího tvoření představovaly krajkové límce, postupně začala vytvářet osobitý svět zaplněný výraznými jevištními charaktery, který dnes čítá více než 50 velkých obrazů (cca 50 x 30 cm) divadelních figur. Vedle divadelního prostředí je jí zdrojem námětů také příroda.

Jana Kaplanová pracuje s nejtenčí háčkovací přízí ze 100% bavlny a své obrazy vytváří výhradně podle vlastních podvinků – krajkářských předloh. Orientační náčrt se pak na herduli proměňuje ve výsledný výjev, charakter jednotlivých skupin linek je během paličkování domýšlen a díky charakteristickému šrafování se rodí éterické postavy plné elegantního pohybu. Vedle paličkované krajky se věnuje také starobylé předtkalcovské technice krosienkování (tkaní pomocí osnovy uchycené v rámu).

Svět něžných divadelních postav představuje Jana Kaplanová už od roku 1996 každoročně na 6-7 výstavách v divadlech po celé ČR, pravidelně se účastní také tradičních řemeslných trhů a jarmarků doma i v zahraničí. Jana a její manžel Ivo, nepostradatelný propagátor její práce a organizátor dění kolem ní, jsou držiteli certifikátu Regionální produkt Jizerské hory. Jana Kaplanová pomáhá udržovat tradiční techniku paličkované krajky, kterou zároveň jako jediná v ČR vytváří jedinečný svět křehkých a půvabných divadelních postav.

Baletka – paličkovaná krajka (Autorka Jana Kaplanová)
Baletka, technika: paličkování
Baletka – paličkovaná krajka (Autorka Jana Kaplanová)
Baletka, technika: paličkování
Jana Kaplanová při paličkování
Jana Kaplanová
Baletka – paličkovaná krajka (Autorka Jana Kaplanová)
Obraz, technika: paličkování
Jana Kaplanová
Jana Kaplanová