Mineralogie

Z DŮVODU REKONSTRUKCE JE EXPOZICE UZAVŘENA!! Omezení platí do konce února 2020. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

n

Geologická, paleontologická a mineralogická expozice je úvodním oddělením Muzea Českého ráje. Přibližuje jednotlivé procesy, které probíhají na povrchu Země i v jejím nitru a vysvětluje, jak naše planeta funguje.

n

n

První část expozice se věnuje vrásnění a nejstarší sopečné činnosti na území Českého ráje. Seznamuje s minerály Kozákova, mezi kterými jsou různé odrůdy křemene například křišťál, ametyst a záhněda, dekorativní horniny zastupují kozákovské jaspisy. Stejně známé jsou acháty z Kozákova, Doubravice, Železnice a Frýdštejna. K mimořádným exponátům patří pektolit z Koštálova a hvězdový křemen ze Strážníku. Pozoruhodné jsou i stopy obojživelníků zachované v pískovci z mladších prvohor a fosilní ryby.

n

n

Působení vody jak v mořích, jezerech a řekách, tak i v podzemí je věnována další část expozice. Vstupní model přibližuje procesy fosilizace, při kterých vznikají zkameněliny rostlin a živočichů. Moře patří k nevyčerpatelné zásobárně mikroorganismů, jejichž miniaturní pevné schránky vytvářejí v průběhu geologických věků celá pohoří. Dokladem o existenci křídového moře jsou zkamenělé ulity amonitů, ústřic, klepeta ráčků a další fosilie z křídy v okolí Turnova.

n

n

Křídovému moři vděčíme také za další krajinný fenomén – pískovce, které jsou pro Český ráj tak charakteristické. Vývoj krasu je prezentován na příkladu Bozkovských dolomitových jeskyní.

n

n

Do podoby krajiny Českého ráje se také výrazně zapsala mladší sopečná činnost, již přibližujeme na příkladech vzniku různých sopečných útvarů jako jsou například světoznámé Trosky a Zebín.

n

n

Hornická štola ukazuje těžbu drahých kamenů dolováním a dovede návštěvníky do druhé části expozice s drahými kameny z Austrálie, Afriky, Asie, Ameriky a Evropy.

n

n

Názorný mineralogický systém včetně demonstrace vlastností nerostů a krystalů pak expozici uzavírá. Volně vystavenými exponáty, jež jsou určeny k hmatovému kontaktu i popisy v Braillově písmu jsme pamatovali také na návštěvníky s vadami zraku.

n