Dlaskův statek

Součástí Muzea Českého ráje v Turnově je národopisná expozice na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova, který se nachází 3 km od Turnova (směr Železný Brod – silnice E65, vlaková zastávka Turnov-Dolánky, pěšky od muzea cca 20 min).

n

n

Dlaskův statek je typickou ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z 18. století. Původními majiteli statku byla rodina sedláků Dlasků, z nichž nejznámějším byl Josef Dlask, narozený v roce 1782. Lidový písmák, dolánecký rychtář a novátorský hospodář byl významnou postavou regionální historie. Roubený Dlaskův statek s typickou pojizerskou skládanou lomenicí a pavlačí je od roku 2010 Národní kulturní památkou České republiky. Při vchodu do usedlosti se nachází socha Panny Marie z roku 1784 a patrový roubený špýchar, který sem byl v šedesátých letech 20. století přenesen z Malého Rohozce.

n

n

Od r. 1967 je celý areál součástí národopisného oddělení Muzea Českého ráje v Turnově, které objekt v r. 1969 zpřístupnilo veřejnosti. V současné době se zde nachází stálá expozice lidového interiéru a podomácké výroby v oblasti Pojizeří, doplněná o krátkodobé tematické výstavy. Dvůr obehnaný unikátní trámcovou hradbou ožívá několikrát do roka tradičními lidovými slavnostmi, zvláště o Velikonocích, posvícení nebo masopustu.

n

 

n

n

KOLOVRÁTEK, STAV I JEHLA – nová expozice na Dlaskově statku v Dolánkách

n

n

Na Dlaskově statku v Dolánkách bude od 12. května 2020 zpřístupněna nová expozice „Kolovrátek, stav i jehla“, věnovaná tradiční podomácké výrobě lidového oděvu v Pojizeří.  Návštěvníci expozice budou mít jedinečnou příležitost seznámit se s různorodostí a krásou textilií a součástek tradičního lidového oděvu užívaných našimi předky při různých příležitostech v období přibližně od konce 18. století do počátku 20. století. Kromě zemědělství, které zajišťovalo obyvatelům venkova obživu, patřila v tomto období k životu lidí na venkově celá řada činností, nezbytných pro provoz usedlosti.  V oblasti Pojizeří mezi ně patřila i podomácká výroba pláten, sukna, vlny a usní a jejich další zpracování, a to z materiálu, který byl v tomto regionu dostupný – lnu, kopřiv, konopí a kožešin zvířat. Turnovsko, které leží ve střední části Pojizeří na přechodu úrodné roviny v hornatém podhůří, tak v odívání ve vesnickém prostředí nese prvky bohatosti a nákladnosti kroje sousedního Boleslavska, ale i prostotu a jednoduchost, kterou se vyznačují kroje podhorských krajů. Kurátorky expozice Michela Havelková a Vladimíra Jakouběová se tentokrát nezaměřily pouze na hotový oděv, ale na všechny pracovní procesy, kterým se věnovali hospodář i hospodyně a podomáčtí výrobci v každém stavení. Od těch nejjednodušších, jako je pěstování a zpracování lnu a konopí, činění kůží, spřádání příze, česání vlny, tkaní plátna, bělení a barvení látek, až po vlastní šití oděvních součástek a jejich zdobení krajkou či výšivkou. Část expozice bude věnována také údržbě tkanin a oděvů – praní, mandlování a žehlení. Aby nebyl návštěvník ochuzen o hotový výsledek těchto jednotlivých procesů, budou v části nové expozice vystaveny i ukázky lidových oděvů, které se ve venkovském prostředí nosily ve všední dny a které byly velmi prosté, přizpůsobené vykonávané každodenní práci. K jejich zhotovení se používalo podomácky vyrobené hrubé lněné plátno, neupravené vlněné tkaniny (houně) a kůže. Vystaveny budou i oděvy sváteční, které se nosily při slavnostech a různých obřadech, jejichž součástky často šili krejčí a švadleny ve městech, nebo je vyráběli specializovaní řemeslníci, např. kloboučníci, krajkáři a krajkářky, výrobci stuh a mašlí či stavěčky čepců. Tyto sváteční oděvy byly ukládány v malovaných truhlách a skříních, v tzv. ložních komorách, podobně budou instalovány také v expozici Dlaskova statku.  

n

Expozici kolovrátek, stav i jehla doplní v průběhu návštěvní sezóny demonstrace tkalcovských a předtkalcovských technik, spřádání vlny i lnu, ukázky barvení látek a další programy.    

n

Akce na Dlaskově statku v roce 2020:

n

n

15. 2. MASOPUST – folklórní akce, představování masopustních masek, Masopustní hry a výtvarná dílna

n

n

11. 4. VELIKONOCE – folklórní akce s kulturním programem a řemeslnými dílnami, řemeslný jarmark (ZRUŠENO!!)

n

n

10. 6. – 13. 6. ŘEZBÁŘSKÉ SYMPOZIUM – přehlídka řezbářů na Dlaskově statku

n

25. – 26. 7. DNY LIDOVÉ ARCHITEKTURY LIBERECKÉHO KRAJE – součástí prohlídky bude doprovodný řemeslnický program, vstupné celý víkend zdarma

n

26. 9. SVATOVÁCLAVSKÉ POSVÍCENÍ – folklórní akce, kulturní program, řemeslná dílna, jarmark, občerstvení

n

Otevírací doba Dlaskova statku v Dolánkách

n

nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
ledenzavřeno
únorzavřeno (otevřeno pouze 15. února – Masopust)
březenzavřeno 
dubendenně kromě pondělí  9.00 – 16.00 hod.
květendenně kromě pondělí  9.00 – 16.00 hod.
červendenně kromě pondělí  9.00 – 17.00 hod.
červenecdenně kromě pondělí  9.00 – 17.00 hod.
srpendenně kromě pondělí  9.00 – 17.00 hod.
zářídenně kromě pondělí  9.00 – 16.00 hod.
říjendenně kromě pondělí  9.00 – 16.00 hod.
listopadzavřeno
prosinecotevřeno denně kromě pondělí  9.00 – 16.00 hod.
n

n

n

Vstupné

n

n
  n
 • Dospělí: 50,- Kč
 • n
 • Děti, studenti: 30,- Kč
 • n
 • Důchodci: 40,- Kč
 • n
 • Rodina: 120,- Kč*
 • n
n

n
  n
 • Sdružené vstupné muzeum a Dlaskův statek – Dospělí: 100,- Kč
 • n
 • Sdružené vstupné muzeum a Dlaskův statek – Děti/Studenti: 50,- Kč
 • n
 • Sdružené vstupné muzeum a Dlaskův statek – Senioři: 70,- Kč
 • n
 • Sdružené vstupné muzeum a Dlaskův statek – Rodina: 240,- Kč*
  (*rodinné vstupné zahrnuje 2 dospělé osoby a max. 3 děti 6- 15 let)
 • n
n

n

Pokud přijedete na Dlaskův statek na koloběžce od „Koloběžek Český ráj” a předložíte jejich poukaz obdržíte slevu na vstupném 10,- Kč (Vstupné po uplatnění slevy: dospělí 40,- Kč, senioři 30,- Kč, děti a studenti 20,- Kč.

n

n

Objednávky hromadných výprav

n

n

Kontaktní osoba: Eliška Vélová   Tel.: 737133127, 481 322 954  (Út – Ne)

n

n

Termíny svateb na Dlaskově statku (omezený provoz objektu):

n

Dlaskův statek
Dolánky 12
511 01 Turnov

n

n

Tel: 481 322 954 (Dlaskův statek),  481 322 106,  484 845 151 (Muzeum Českého ráje)
Fax: 481 325 277
E-mail: mail(at)muzeum-turnov.cz

n

n

Souřadnice GPS:  50°36’11.174″N, 15°10’20.225″20

n