STŘEDOVĚKÉ PEČETIDLO
Březnovým exponátem měsíce je pečetidlo, které do našeho muzea přinesl poctivý nálezce, jenž jej našel severozápadně od Rovenska pod Troskami u osady Blatec. Přímo kolem místa nálezu, které dnes z pohledu okolí vypadá „zapadle“, v dřívějších dobách na periferii zdaleka nebylo. Poblíž terénní hrany nad Václavským potokem procházela stezka, která spojovala Trosky a Hrubou Skálu (tedy dvě vrchnostenská sídla) s Rovenskem pod Troskami a Železným Brodem. Že se zde tedy objevil nějaký historický artefakt, není zase tolik překvapivé. Nevšední, ba přímo v našem regionu ojedinělý, je charakter nálezu.
Pečetidlo o průměru 28 mm, bohužel částečně prohnuté druhotným mechanickým poškozením, je tzv. knoflíkového typu a je zhotovené z bronzu. Jedná se o znakové pečetidlo s opisem. Ústředním motivem je erb v podobě tzv. soudkového štítu, na němž je zobrazena silně dvojkónická věž bez cimbuří. Opis, který je psán gotickou majuskulou (gotickým nepropojovaným písmem, které se používalo především na zvýraznění textu – nadpisy atd.), je však špatně čitelný.
Prozatím se podařilo rozluštit pouze S.[igilum] ZELI […] […] DE […] T […] VE.
Z celkového vzezření i z fragmentu textu je jasné, že se jednalo o šlechtickou pečeť (erb a typické uvození predikátu « de »). Majitele, ani rod, se však zatím nepodařilo odhalit. K identifikaci bohužel nepomohlo ani erbovní znamení, byť je poměrně dobře čitelné a rozeznatelné. Z toho můžeme usuzovat, že se s největší pravděpodobností jednalo o nižšího šlechtice (erby vyšší šlechty jsou známé), případně příslušníka cizí šlechty. Z těchto důvodů můžeme prozatím určit jen rámcovou dataci odvozenou od formálních znaků pečetidla (písmo a zejména tvar štítu), a to přibližně na dobu vlády Karla IV. (1346–1378), kdy byly soudkové tvary štítů nejoblíbenější.
Protože se přes veškerou snahu zatím nepodařilo držitele tohoto pečetidla odhalit, rádi bychom tímto příspěvkem oslovili i veřejnost a požádali o spolupráci.






