Za čerty do Belize (Přednáškové putování za minerály)

Přednáškové Putování za minerály V

Od poloviny ledna bude probíhat již pátý ročník cyklu geologicko-cestopisných přednášek s názvem Putování za minerály. Přednášky se budou řídit podobným modelem jako v předchozích letech, tzn. základním „kamenem“ všech povídání je cestování a geologie, tj. návštěva mineralogických (paleontologických) lokalit, sběr a nákup minerálů, geologický výzkum, těžba nerostných surovin nebo poznávání hor a místní geologie. To samozřejmě neznamená, že jsou přednášky určené pouze odborníkům a milovníkům neživé přírody. Určitě si v nich najde své i prostý cestovatel, protože na mnoha fotografiích bude prezentována jak nádherná krajina, fauna a flóra, tak i kultura, a především zážitky samotných cestovatelů. Cílem je vytvořit co nejširší a nejpestřejší okruh přednášek, takže i letos během cest po celém světě navštívíme horské systémy, podíváme se na zajímavá naleziště minerálů a fosilií, ale především poznáme nová, nepoznaná místa naší planety. Přednášky budou probíhat ve vybrané středy v lednu, únoru a březnu vždy od 17 hodin v Kamenářském domě. Vstupné: 40 Kč

9. 3. Za čerty do Belize
Jaromír Tvrdý, G E T s.r.o.
Dojmy ložiskového geologa z práce v exotické turistické destinaci věnované bohaté historii mayské civilizace i pestré tropické přírodě. A trochu i kamenům, konkrétně valounům zdejšího rohovce (anglicky chert neboli „čert“), které mají po rozříznutí a vyleštění dekorativní kresbu.

 

Následující přednášky:
23. 3. Výbuch sopky na ostrově La Palma
Jan Bubal, Muzeum Českého ráje v Turnově
Postřehy a zážitky z návštěvy ostrova La Palma, na kterém již od září 2021 probíhá (probíhala) intenzivní sopečná činnost. V sopečném masivu Cumbre Vieja vytéká z několika otvorů kráteru láva, vylétává popel a sopečnou činnost doprovází četná zemětřesení.

Putování za minerály V
Putování za minerály V

 

Z důvodu aktuálních vládních protiepidemických nařízení prosíme, abyste Vaši případnou účast na přednášce absolvovali pouze s očkovacím certifikátem, nebo potvrzením o prodělání nemoci covid-19, ne starším než 180 dní. Děkujeme za pochopení.