Procházka po dně prvohorního moře (Geologická exkurze pro veřejnost)

Sraz: 14. dubna v sobotu v 10:00 na tramvajové zastávce Hlubočepy (Praha)
Cíl: návrat zpět na tramvajovou zastávku Hlubočepy
Vzdálenost: cca 15 km rovinatým terénem, často po asfaltové stezce, mnoho přestávek; lze absolvovat i kratší trasu, po cestě mineme zastávky městské autobusové dopravy a vlakové nádraží
Finance: dopravu na místo a zpět si hradí každý sám
Vybavení: pevná obuv a vhodné oblečení (velká část trasy vede po asfaltové stezce nebo upravených stezkách, ale navštívíme mnoho lomů, kam budeme muset ze stezky vystoupit do „terénu“), svačina a pití na celý den (možnost dát si chlazený nebo teplý nápoj, příp. drobné občerstvení v provozech po cestě), lehké kladivo, vhodné i k hrabání (většinou se jedná o chráněné lokality, kde je sběr zkamenělin povolen pouze v suti), batůžek na vzorky a vybavení, dobrá nálada
První letošní exkurze se uskuteční v Praze. Na naši výpravu se vydáme z Hlubočep, odkud půjdeme po staré Zlíchovské silnici až do Malé Chuchle. Poté přejdeme přes Slivenec a Holyni do Prokopského údolí a dojdeme zpět do Hlubočep. Cestou navštívíme mnoho starých lomů, zajímavých paleontologických lokalit a také uvidíme nespočet málo známých, ale krásných staveb a výhledů.
Podrobné informace k exkurzi ke stažení zde: Ex1-14.4. Procházka po dně prvohorního moře
Od dubna do června se uskuteční druhý ročník geologických exkurzí, které pro veřejnost připravuje geolog a mineralog našeho muzea Mgr. Jan Bubal. Exkurze nejsou určeny jen zájemcům o geologické vědy, ale i všem milovníkům historie a krásné přírody. Exkurzí je připravených pět – tři jsou po lokalitách a zajímavostech Českého ráje, jedna se uskuteční v Praze a jedna v okolí Krupky u Teplic. Poslední pátá exkurze je opět zaměřením čistě sběratelská a proběhne vlastními auty.
Všechny exkurze proběhnou o víkendu, s výjimkou exkurze Po stopách „českého granátu“ II, která se uskuteční v pátek. Všechny exkurze jsou ale bez výjimky celodenní. Výlety v Českém ráji se uskuteční pomocí hromadné dopravy (autobusy, vlaky) a především pěšky. Na exkurzi v Praze se dopravuje každý individuálně, do Krupky vyrazíme pomocí objednaného mikrobusu. Z toho vyplývá, že na tuto exkurzi bude potřeba zaplatit poplatek za náklady na mikrobus (viz níže), další náklady budou v případě zájmu už jen za vstup do štoly.
Přihlásit se na exkurzi můžete nae-mailové adrese: bubal@muzeum-turnov.cz, ve výjimečných případech pokud nevlastníte e-mailovou adresu na telefonním čísle: 778 779 917, nebo osobně na pokladně muzea. Podrobnosti ke každé exkurzi najdete na webových stránkách muzea www.muzeum-turnov.cz. Exkurze jsou omezené limitem 20 účastníků a při přihlašování bude rozhodovat pořadí. V případech, že by se mikrobus nenaplnil nebo za výrazně nepříznivého počasí, může dojít ke změně nebo ke zrušení exkurze. Přihlašovat se lze od začátku na všechny termíny. Přihlášeným účastníkům podám informace ke každé konkrétní exkurzi na e-mailové adresy nebo podle dohody v dostatečném časovém odstupu před exkurzí. Apeluji na každého zájemce, aby u pěších výletů zvážil své síly a přihlásil se na ně podle svého uvážení (jedná se delší trasy, ale poměrně rovinatým terénem, které by měl průměrně zdatný turista zvládnout). Prosím, abyste brali přihlašování na exkurze závazně!
GEOLOGICKÉ EXKURZE