Po stopách „českého granátu“ II (Geologická exkurze pro veřejnost)

Sraz: 1. června v pátek v 8.45 u Muzea Českého ráje v Turnově
Cíl: železniční stanice Rovensko pod Troskami nebo Ktová
Vzdálenost: pěšky max. 5 km; cestu mezi Turnovem a Rovenskem pod Troskami urazíme vlakem
Finance: dopravu na místo srazu a zpět si hradí každý sám
Vybavení: pevná obuv, vhodné oblečení (dle počasí), svačina a pití na celý den (možnost dát si chlazený nebo teplý nápoj, příp. drobné občerstvení v provozech na cestě), rýžovací pánve a lopatky zajistím (kdo má svoje vybavení, ať vezme; pánve mám jen v omezeném množství), plastikové sáčky na granáty a těžké minerály, dobrá nálada
Exkurzi započneme v družstvu umělecké výroby Granát, Turnov a navážeme tak na loňský rok, ve kterém jsme navštívili těžené ložisko Podsedice v Českém středohoří. Zde se něco dozvíme o třídění, broušení a zpracování českých granátů. Poté popojedeme vlakem a zkusíme rýžovat české granáty v potoce Veselka u Ktové a Rovenska pod Troskami. Kdo bude chtít, může se mnou pokračovat na zříceninu hradu Trosky, kde si ukážeme mnoho zajímavých geologických fenoménů spojených s vulkanismem.
Podrobné informace k exkurzi ke stažení zde: Ex4-český granát II
Od dubna do června 2018 se uskuteční geologické exkurze, které pro veřejnost připravuje geolog a mineralog našeho muzea Mgr. Jan Bubal. Exkurze nejsou určeny jen zájemcům o geologické vědy, ale i všem milovníkům historie a krásné přírody. Exkurzí je připravených pět – tři jsou po lokalitách a zajímavostech Českého ráje, jedna se uskuteční v Praze a jedna v okolí Krupky u Teplic. Poslední pátá exkurze je opět zaměřením čistě sběratelská a proběhne vlastními auty.
Všechny exkurze proběhnou o víkendu, s výjimkou exkurze Po stopách „českého granátu“ II, která se uskuteční v pátek. Všechny exkurze jsou ale bez výjimky celodenní. Výlety v Českém ráji se uskuteční pomocí hromadné dopravy (autobusy, vlaky) a především pěšky. Na exkurzi v Praze se dopravuje každý individuálně, do Krupky vyrazíme pomocí objednaného mikrobusu. Z toho vyplývá, že na tuto exkurzi bude potřeba zaplatit poplatek za náklady na mikrobus (viz níže), další náklady budou v případě zájmu už jen za vstup do štoly.
Přihlásit se na exkurzi můžete na e-mailové adrese: bubal@muzeum-turnov.cz, ve výjimečných případech na telefonním čísle: 778 779 917, nebo osobně na pokladně muzea. Podrobnosti ke každé exkurzi najdete na webových stránkách muzea www.muzeum-turnov.cz. Exkurze jsou omezené limitem 20 účastníků a při přihlašování bude rozhodovat pořadí. V případech, že by se mikrobus nenaplnil nebo za výrazně nepříznivého počasí, může dojít ke změně nebo ke zrušení exkurze. Přihlašovat se lze od začátku na všechny termíny. Přihlášeným účastníkům podám informace ke každé konkrétní exkurzi na e-mailové adresy nebo podle dohody v dostatečném časovém odstupu před exkurzí. Apeluji na každého zájemce, aby u pěších výletů zvážil své síly a přihlásil se na ně podle svého uvážení (jedná se delší trasy, ale poměrně rovinatým terénem, které by měl průměrně zdatný turista zvládnout). Prosím, abyste brali přihlašování na exkurze závazně!
GEOLOGICKÉ EXKURZE