Najdi svého dědečka Slavnostní zahájení výstavy

Najděte svého dědečka, babičku, maminku, sestřenici, syna, vnuka, prastrýce, tchýni, souseda, známého a další …
Přijďte hledat a poznávat vám známé tváře při příležitosti oslavy 130. výročí založení Klubu českých turistů na výstavě, kterou pořádá Odbor turistiky KČT Sokol Turnov.
Kde?     Kamenářský dům
Kdy?      8. 4. – 10. 6. 2018.
Již od roku 1946 byly pořádány tábory, a tak zveme všechny kamarády a známé všech generací, kteří se potkávali na schůzkách, výletech i táborech našeho odboru, prožili spolu mnoho dobrodružství a chtějí si připomenout zážitky z mládí. Jsou zváni i Ti, kteří se chtějí podívat, co dělal jejich děda, babička, teta nebo strýc. A protože výstava pokrývá i období nedávno minulé, zveme i všechny rodiče a prarodiče, kteří si rádi připomenou, co všechno prožily jejich děti na turistických táborech, a samozřejmě i širokou veřejnost, která se může podívat na činnost turnovské turistiky na fotografiích z cest.
Domníváme se, že určitě někdo z vaší rodiny nebo známých se v minulosti zúčastnil turnovského turistického tábora. Už před neuvěřitelnými sedmdesáti dvěma lety, v roce 1946 se konal pod hlavičkou Sokola první poválečný tábor v Doksech. Na zažloutlých fotografiích rozeznáme mezi borovicemi vojenské stany na podsadách a cvičence v roztodivných sestavách na pláži Máchova jezera. Inu Sokolové. A od té doby nebyl jediný rok bez tábora. Stálé i putovní, letní i zimní, vodácké i cyklistické, v Čechách, na Moravě, na Slovensku a někdy i v zahraničí. Stovky dětí, teenagerů i dospělých běhaly po lesích, pádlovaly po řekách, zdolávaly vrcholy, vyhrávaly závody, zpívaly u táborových ohňů, vysílaly morseovku nebo hrály čelenky.
Zapátrali jsme ve vzpomínkách, archívech, krabicích s fotkami, starých kronikách a denících a z více než 5000 fotografií, které se nám podařilo získat, jsme pro vás sestavili procházku tím nejlepším z historie turnovské turistiky. Na výstavě s názvem „Najděte svého dědečka …“ najdete mnoho fotografií, na kterých můžete najít sami sebe, své příbuzné i známé, i vybavení, nad kterým se dnes už jen pousmějeme, přesto ale ve své době patřilo ke špičkové outdoorové výbavě. Můžete i přidat své vzpomínky, fotografie nebo vyprávění.
Zvláště pak zveme děti, které by se k nám chtěly připojit – do Turistického oddílu mládeže (TOM, od 10 let) a MiniTOM (od 6 let). Jejich rodiče se mohou přesvědčit, že turnovská turistika má bohatou tradici a s dětmi to umí. Autor: KČT Sokol Turnov
Slavnostní zahájení výstavy v neděli 8. dubna od 14.00 hod.
Kamenářský dům / 8. 4. – 10. 6. 2018