ČESKÁ DŘEVĚNÁ HRAČKA – RADOST A HRA V PROMĚNÁCH ČASU (Otevření výstavy)

Kdo by si jako dítě nehrál s dnes již legendárními dřevěnými hračkami vyráběnými v podniku TOFA v Albrechticích – nábytkem pro panenky, mačkacími figurkami či některou z dlouhé řady společenských her, které zde vyvinuli. Řada dětí měla během uplynulého století dokonce to štěstí, že jim některou z hraček vyrobil někdo z rodiny, ať už tatínek či dědeček… Ačkoli bylo takových hraček v rodině jen několik, byly unikátní a obvykle se staly ceněnou památkou předávanou dětem dalších generací.
Muzeum Českého ráje v Turnově letos pro vánoční výstavu zvolilo téma dřevěné hračky, které k tomuto období roku přirozeně patří. A exponáty tentokrát neshromáždilo jen z muzejních sbírek (Roztoky u Prahy, Semily…), ale především z po generace opatrovaných rodinných kolekcí přímo z regionu. Na naši výzvu reagovala řada návštěvníků, kteří nám nabídli rodinné poklady svého dětství, opředené neotřelými osobními příběhy jednotlivých hraček.
Hračky zapůjčené přímo z rodin žijících na Turnovsku a výpůjčky z muzejních kolekcí doplňuje průřez historií tovární produkce v Albrechticích, kde se originální dřevěná hračka stala součástí sortimentu zdejší továrny J. Schowanek od 30. let 20. století. Právě ve spolupráci s firmou Detoa připravujeme také doprovodný program k výstavě, který návštěvníkům nabídne samoobslužné dílny v přízemí Kamenářského domu a hrací stanoviště s výrobky firmy Detoa. Hračky z její produkce bude v období trvání výstavy také možné zakoupit v muzejním obchodě.
Kamenářský dům / 26. 11. 2020 – 24. 1. 2021