BOYS 1970 Libor Dušek autogramiáda knihy a projekce stejnojmenného dokumentu

16.12. 2021 od 18.00 hod. / Horolezecká expozice
Vstupné: 50 Kč

Etnolog a horolezec Libor Dušek provede slovem a fotografií událostmi v Peru roku 1970, pohovoří o současném lezení v pohoří Cordillera Blanca a vzniku filmu BOYS 1970, který zhlédneme.

Dokument pojednává o českých horolezcích, které spojovalo přátelství, odvaha i tragédie, ale též myšlenka vítězství. První řádky dokumentu se začaly psát již před padesáti lety v dalekém Peru. Nabízí dialog minulosti a přítomnosti, zachycující nejen zápolení tuzemských horolezců v peruánských velehorách, ale i život pod Andami. Historická linie je vyprávěna prostřednictvím členů tragické expedice: dobových fotografií Viléma Heckela, dopisů horolezce a sochaře Valeriána Karouška a pamětníků-pozůstalých a elitních horolezců 60. let. Současný příběh je zachycen obrazem i slovem obou prvovýstupců, špičkových horolezců Marka Holečka a Radoslava Groha.
(délka filmu: 50 minut; režie, kamera: Tomáš Galásek; scénář, produkce: Libor Dušek)

Poslední květnový den roku 1970 se kvůli zemětřesení v peruánském pohoří Cordillera Blanca odtrhla značná část severní části šestitisícovky Huascarán Norte. Ta v podobě laviny ledu a kamení pohřbila v základním táboře všechny členy české Expedice Peru 1970. Příběh však žije dál. V srpnu 2019 Marek Holeček a Radoslav Groh vytyčili novou linii na sousední 6 360 metrů vysoký Huandoy Norte. Pojmenovali ji BOYS 1970 (1200 m, M6, WI6, ED+) a věnovali ji před půl stoletím zahynulým kolegům a jejich rodinám.