SKLÁŘSKÁ FIRMA RAUTIS Z PONIKLÉ USPĚLA V ZÁPISU DO SEZNAMU UNESCO.

Obrovský úspěch nejen pro firmu Rautis z Poniklé, ale pro celou Českou republiku. Mezivládní výbor pro zachování nehmotného kulturního dědictví schválil zapsání Výroby vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Pověřené regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu Libereckého kraje, které pracuje od roku 2004 v Muzeu Českého ráje v Turnově, tento týden netrpělivě čekalo na zasedání Mezivládního výboru pro zachování nehmotného kulturního dědictví, které ve středu 16. prosince rozhodovalo o zapsání Výroby vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Tradice lidové výroby vánočních ozdob ze skleněných perliček, na kterou se specializuje firma Rautis v Poniklé a která je od roku 2015 zapsána na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Libereckého kraje a na Národním seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky zřízeném Ministerstvem kultury, je opravdu jedinečná. Vánoční ozdoby z foukaných dutých perliček jsou jednoduché, ale zcela výjimečné. Tradice jejich výroby je spojena s módou zdobení vánočního stromečku v Evropě na konci 19. století. Tehdy si skláři v oblasti Jizerských hor
a v Podkrkonoší, kteří podomácku vyráběli foukané perly pro bižuterní průmysl, začali sami pro sebe z drátků a zbytků foukaných perel vyrábět ozdoby, kterými si přizdobovali vánoční stromeček. Obliba miniaturních perličkových kočárků, lokomotiv, hvězdiček či pavoučků rostla, a proto se velmi brzy ozdoby začaly vyrábět ve velkém. Ve 30. letech 20. století je firmy, zabývající se jejich produkcí, vyvážely do celého světa.  Je tomu tak i dnes díky firmě Rautis manželů Kulhavých v Poniklé, které se na počátku 21. století podařilo zachránit provoz manufaktury, která jako jediná na světě vyrábí tradičními technologickými postupy ozdoby identické s těmi, které skláři podomácku vyráběli před více jak sto lety. K původním vzorům, jejichž tvůrci vždy reagovali na prostředí, ve kterém žili, a na předměty, které viděli kolem sebe, přibyly i některé nové. Vedle klasických vánočních motivů hvězd a zvonečků najdeme ve vzorníku Rautisu, který obsahuje téměř 20 tisíc typů vánočních ozdob, také motivy andělů, autíček, letadel, panenek a mnoho dalších. Původní postup jejich výroby však zůstává zachován. V dílnách ponikelské manufaktury se stejně jako před více než sto lety vyrábí polotovary a vytváří vzory ozdob, které pak v chalupách v okolí z drátků a foukaných perel domácí dělníci montují. Hotové pak putují ke svým zákazníkům nejen u nás, ale i v zahraničí.