Petr Šťastný – brusič drahých kamenů

Petr Šťastný 

Petr Šťastný se setkával s drahými kameny již od dětství na různých mineralogických lokalitách Českého ráje. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu šperkařskou v Turnově, obor broušení a rytí drahých kamenů a poté pracoval několik let v oboru broušení technických kamenů.

V roce 1991 si založil vlastní brusičskou dílnu, kde pracuje převážně s přírodními materiály a vytváří jak klasické, tak vlastní výbrusy šperkových kamenů, které se vyznačují zajímavými tvary, vysokým leskem a často i zvláštními optickými efekty. Při navrhování a realizaci výbrusů používá nejnovější poznatky z různých oborů a bohaté vlastní zkušenosti. Spolupracuje s řadou známých šperkařů a restaurátorů.

V posledních letech se Petr Šťastný věnuje i navrhování a realizaci šperků, ve kterých používá převážně přírodní kameny v zajímavých kombinacích tvarů, struktur a barev. Svou práci prezentuje na výstavách kamenů a šperků, v různých galeriích po celé České republice pod značkou Atelir PST. Mezi výjimečné mezníky kariéry Petra Šťastného patří spolupráce na replice Svatováclavské koruny pro EXPO 2000 v Hannoveru, podíl na restaurování relikviáře sv. Maura, spolupráce na nových insigniích pro univerzity a vysoké školy v Ostravě, v Hradci Králové, v Pardubicích, v Jihlavě, aj.

Petr Šťastný patří mezi brusiče, kteří navazují na dlouhou tradici zpracování drahých kamenů na Turnovsku.

40 100_6379 100_6398 Maur a bok nalevo Křišťál velký 2 Zaves s vltavinem 01a